Grawerowanie - krótka historia zdobienia wyrobów
W ofercie alaser.pl nie zabrakło grawerowania, czyli metody zdobienia wyrobów za pomocą tworzenia w nich wgłębień. Odpowiednio wykonane potrafi zdobić gadżety, biżuterię czy elementy ozdobne. Choć obecnie do tej techniki wykorzystuje się nowoczesne technologie i urządzenia, to jeszcze kilkadziesiąt lat temu artystom musiały wystarczyć rylce ze stali. Jaką historią może pochwalić się grawer? Przenieś się z nami w podróż po historii tej popularnej metody!
Grawerowanie w Afryce
Tak, dobrze przeczytałeś! Początki grawerowania, a przynajmniej te, które udało nam się poznać, miały miejsce w Republice Południowej Afryki. Archeolodzy znaleźli pokryte ozdobami pojemniki na wodę sprzed 60 tysięcy lat! Przedmioty wykonano ze strusich jaj, jednak narzędzia, których użyto do stworzenia wgłębień, nie zostały znalezione. Co ciekawe, popularne i zawarte w niemalże każdym podręczniku do historii malowidła na jaskiniowych ścianach również mogą być z powodzeniem uznane za grawer. Podobnie jest w przypadku szczątków zwierząt, które upolowano. One także zostały ozdobione tą techniką.
Już tysiące lat temu grawerowanie wykorzystywano do zdobienia kamieni szlachetnych, np. lapis-lazuli, które następnie służyły jako pieczęcie do dokumentów, a nawet i domów zamożnych mieszkańców. Najczęściej można znaleźć je w pozostałościach po kulturze hetyckiej i sumeryckiej. Co zwróciło szczególną uwagę archeologów? Symbole, figury i napisy, którymi zostały pokryte. Datowane nawet na 3000 rok p.n.e. przedmioty powstawały przy użyciu miękkiej gliny i tłoka, który w niej tłoczono. Oprócz częstego wykorzystywania ich w formie stempla grawerowane kamienie znalazły także swoje zastosowanie w życiu codziennym, stając się ozdobą dłoni.
Egipski grawer
Egipcjanie mogą zostać nazwani mistrzami starożytnego grawerowania. W dawnych czasach wykorzystywano je do tworzenia amuletów, mających nieustannie przypominać mieszkańcom o życiu pozagrobowym. Najczęściej umieszczano na nich symbol inicjacji, czyli skarabeusza, który do dziś jest jedną z najpopularniejszych pamiątek z kraju piramid. Na przedmiotach nie zabrakło także modlitwy napisanej hieroglifami.
Grawer umieszczono również na kamieniu z Rosetty - jednym z najważniejszych odkrytych zabytków, dzięki któremu można było odczytać i poznać znaczenie hieroglifów. Bazaltowa płyta z kamienia została ozdobiona tekstem w trzech językach - greckim oraz egipskim demotycznym i hieroglificznym. Treść, którą umieszczono na niej za pomocą grawerowania, to dekret wydany przez kapłanów w 196 roku p.n.e. z okazji pierwszej rocznicy faraona Ptolemeusza V.
Materiały grawerowane w przeszłości
Na jakich materiałach umieszczano w przeszłości grawer? Oczywiście na szkle. To właśnie z niego wykonano przedmioty użytkowe, które następnie ozdobiono wgłębieniami. Najchętniej wykonywano na nim dekoracje inspirowane Biblią, w tym Starym i Nowym Testamentem, oraz mitologią grecką. Artyści wykorzystywali równie chętnie metal, kamienie półszlachetne i szlachetne czy kości.
Nie można zapomnieć o złocie i srebrze, będących symbolem luksusu i zamożności w dawnych czasach. Grawer umieszczano na diademach, pierścieniach, naszyjnikach, zastawach stołowych czy świecznikach. Równie dużą popularnością cieszyło się wykorzystanie tej metody do zdobienia przedmiotów kultu religijnego, np. kielichów czy pater.
Grawerowanie może pochwalić się niezwykle ciekawą historią. Chcesz sprawdzić, jakie możliwości daje ta technika obecnie? W alaser.pl zamówisz gadżety zdobione nowoczesną metodą, które możesz zatrzymać dla siebie lub podarować komuś w prezencie. Zapraszamy na zakupy!