Grawerowanie laserowe - podstawowe informacje
Grawerowanie laserowe to popularna forma personalizowania wszelkiego rodzaju gadżetów. Świetnie sprawdza się do umieszczania napisów na statuetkach sportowych czy medalach. Nadaje się także na przykład do wygrawerowania loga firmy na piórze. Używane jest również do nanoszenia numerów seryjnych i numerów partii na komponenty. Grawerowanie laserowe to szybki proces, często porównywany do drukowania. Sprawdź, na czym polega grawerowanie laserowe!
Grawerowanie laserowe jak drukowanie
Grawerowanie laserowe nie bez przyczyny porównywane jest do drukowania. Przywykliśmy już do tego, że zapisane na komputerze dokumenty tekstowe lub zdjęcia możemy wydrukować jednym przyciskiem myszy. Podobnie sytuacja wygląda z grawerowaniem laserowym. Oczywiście proces wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, jednak poza tym sprawa jest bardzo prosta. Na początku należy stworzyć odpowiedni projekt w jednym z programów graficznych. Następnie konieczne jest użycie odpowiedniego sterownika, by przesłać grafikę do lasera. Po potwierdzeniu ustawień rozpoczyna się proces grawerowania lub cięcia, w zależności od potrzeb. Materiał, na którym ma znaleźć się grawer, jest tak silnie nagrzewany przez wiązkę laserową, że dochodzi do wyparowania i spalenia materiału lub zmiany koloru i wytworzenia kontrastu. Uzyskany w ten sposób efekt jest trwały i odporny na ścieranie.
Zastosowanie grawerowania laserowego
Grawerowanie laserowe towarzyszy nam na co dzień, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Piękny obrazek na drewnie lub Twoje imię na breloczku zostały stworzone właśnie dzięki grawerowaniu laserem. Tę formę grawerowania wykorzystuje się do tworzenia:
- pieczątek,
- produktów promocyjnych,
- personalizowanych gadżetów,
- prezentów,
- nagród i trofeów i innych przedmiotów, na których chcemy umieścić konkretny napis.
Grawerowanie laserowe a mechaniczne
Grawerowanie laserowe znacznie różni się od tego mechanicznego. Przede wszystkim wiązka lasera jest bardziej uniwersalna i może służyć do tworzenia napisów czy grafik na różnych materiałów, jak choćby szkło, tkaniny, karton, drewno, papier czy folia. Dodatkowo grawerowanie laserowe minimalizuje koszty narzędzi do cięcia i wiercenia, gdyż obróbka materiału jest bezkontaktowa.
Przy grawerowaniu mechanicznym materiał zazwyczaj musi być dociskany lub mocowany próżniowo. Przyczynia się to do uszkodzenia materiału, a dodatkowo zabiera cenny czas.
Grawerowanie laserowe nie wymaga takich rozwiązań. Dodatkowo forma ta jest bardziej ekonomiczna - produkowanie pojedynczych elementów czy serii nie wymaga dużych nakładów pieniężnych.
Grawerowanie laserowe: rastrowe i wektorowe
Grawerowanie laserowe dzieli się na dwa rodzaje: rastrowe i wektorowe. Wektorowe służy do grawerowania grafik, składających się z krzywych i linii. Odczytywane są kolejno przez laser i równocześnie nanoszone na wybrany materiał. Takie grawerowanie często nazywane jest rowkowaniem.
Grawerowanie rastrowe to natomiast standardowy proces grawerowania laserowego, polegający na nanoszeniu na materiał grafiki, złożonej z pikseli. Taki plik grawerowany jest wiersz po wierszu, punkt po punkcie. Stosowany jest do nanoszenia wypełnionych liter, obrazów, grawerunków na drewnie czy pieczątek. Grawerowanie wektorowe wykorzystywane jest wówczas, gdy projekt składa się tylko z cienkich linii.
Nawet nie zdajemy sobie spawy z tego, jak często korzystamy z przedmiotów, na których wygrawerowane są loga czy napisy. Dzięki grawerowaniu możemy tworzyć także wyjątkowe gadżety dla najbliższych. W naszym sklepie z pewnością odnajdziesz spersonalizowane breloki czy statuetki, na których możesz umieścić swój napis. Zamów już dziś!